FORGOT YOUR DETAILS?

Solar Panel Temizleme
Güneş (Solar) Paneli Neden Temizlenmeli

Verimlilik

  Güneş enerji panelli sistemini evinize veya fabrikanıza kurmanız önemli bir yatırımdır. Güneş panellerinizde temiz bir yüzeyin korunması, optimum enerji çıkışı için gereklidir.  Eğer ticari bir güneş paneli sahibiyseniz panellerinizin bir süre sonra kirlendiğini, üzerinde tozlar biriktiğini görürsünüz. Ve bunun akabinde enerji üretiminde oldukça yüksek bir düşüş kaçınılmazdır. Güneş panellerinin de tıpkı ev camları, araba camı ve otel camları gibi daima doğa ile etkileşimi olduğu için sürekli bir kirlenme söz konusudur. Bu sebepten dolayı panelleriniz temizlenmezse ya da periyodik temizliği aksatılırsa büyük bir verim kaybı ile karşı karşıya kalır, panellerinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda uzun süre temizlenmeyen güneş panellerinde enerji üretimi yapan sistemlerin zarar gördüğü bilimsel bir gerçektir.

           Google, Mountain View, California’daki 1,6 MW güneş enerjisi çiftliğinde çığır açan bir deney gerçekleştirdi. Güneş enerji paneli temizlemenin "üretilen enerjiyi en üst düzeye çıkarmanın bir numaralı yolu" olduğunu buldular. 15 ay boyunca çalışan güneş panellerini temizlemek, elektrik üretimini ikiye katladı.

          Aynı çalışma, yağmurun güneş panellerini temizlemenin doyurucu bir yolu olmadığını da buldu. Profesyonelce temizlenen güneş panelleri, yağmurla temizlenenlere kıyasla % 12 daha fazla elektrik verimi alındı. Havanın tozlu olduğu yerlerde özellikle yaz aylarında kirlenme oranı ayda %10 civarlarında görülebiliyor

TOP